Na oblaku druhu cumulonimbus se mohou často vytvářet i oblaka připomínající svým tvarem ženská prsa, podle kterých také dostaly tato oblaka jméno. Odborně se jim říká cumulonimbus mammatus a moje záznamy o těchto oblacích si můžete prohlédnout zde.

Cumulonimbus mammatus

30. Květen 2015

Třicátého dubna jsem pozoroval vůbec největší oblaka druhu cumulonimbus mammatus, jaké jsem do té doby kdy viděl. Přímo přes nás totiž přecházela kovadlina bouře a tento druh oblačnosti lze v převážné většině případů pozorovat na spodní straně kovadliny již ustupující bouře. A přesně to byla tato...

2. Duben 2015

Krásná oblaka druhu Mammatus jsem pozoroval 2. dubna směrem na jiho-západ. Originální fotografie si můžete prohlédnout zde:  

14. Duben 2014

Dne 14. dubna bylo vůbec poprvé, co jsem viděl oblaka tohoto druhu. Vysktytují se na bouřkových mracích a jejich typickým rysem, kterým se vyznačují, je tvar podobný ženských prsou. Pozorovat je ale můžeme jen poměrně vzácně, protože za bouře většinou bývá tma a světlo jen málokdy dokáže tyto...

Tato oblaka se nejčastěji vyskytují na zadní straně kovadliny kumulonimbu a ačkoliv existují i výjimky, v drtivé většině případů upozorňují na zanikající bouři. Tato oblaka mohou být velice fotogenická - zvláště za vhodných světelných podmínek nebo při západu slunce, kdy jsou tato oblaka často zabarvována do žluta a později i do červena. Můžete si jich také všimnout na kovadlinách vzdálených bouřkových oblaků.

 

DSC00309_2

Dejte ovšem pozor na chybnou interpretaci. Kovadlina některých bouřkových oblaků (typicky velmi silných bouří nebo supercel) může mít výrazně zvlněný charakter a může vytvářet struktury, které mohou oblaka mammatus připomínat. Tento tvar však vzniká zcela jiným mechanismem. Lovci bouřek mají pro tento fenomén speciální výraz "knuckles"

 

DSC00319_2

 

Vytvářejí se typicky na okraji bouře, jejíž vzestupné proudění je natolik silné, že donutí oblak postupovat proti směru proudění vzduchu či větru v okolí. Vzniká na spodní straně kovadliny, pro kterou bychom opět našli další speciální výraz "back-sheared anvil" nebo také "anvil rollover". Jde o dobrý indikátor silného vzestupného proudění a ukazuje nám, že je před námi opravdu silná bouře - možná i supercela.