Noční svítící oblaka, známá také jako polární mezosférická oblaka nebo pod zkratkou NLC, patří k nejkrásnějším oblakům, které můžeme pozorovat. Z ČR jsou pozorovatelné vždy od druhé poloviny května až do konce srpna a to nad severním obzorem, zhruba hodinu po západu slunce (nebo hodinu před východem). Jejich vznik se dnes připisuje uskupení ledových krystalků v mezosféře, ale jsou zde i teorie, které počítají spíše s přítomností sopečného popelu nebo dokonce kosmického prachu. Právě díky tomu, že jsou oblaka dobře pozorovatelná i za tmy a díky neuvěřitelné kráse jde o jedny z nejkrásnějších oblak na Zemi vůbec. 

 

Noční svítící oblaka

5. Červenec 2016

Více fotografií najdete v tomto albu na flickru.

3. Červenec 2013

Toto je můj vůbec první záznam o nočních svítících oblacích a jsem skutečně rád, že do této kategorie můžu zařadit jeden z mých nejzajímavějších úlovků. Byla tehdy pěkná letní noc a já jsem si vyšel s teleskopem na kopec za účelem pozorovat noční oblohu (a snad jsem tehdy i pořídil nějaké zajímavé...

 

Možná se ptáte, jak je možné spatřit oblaka v noci ? Je to dáno tím, že se nacházejí velmi vysoko v atmosféře. Mezosférická oblaka se nacházejí v mezosféře ve výšce zhruba 80 km nad zemí a nejvhodnější podmínky k pozorování těchto oblak z povrchu Země tak nastávají jen v případě, že je již slunce pod obzorem a oblaka nám vhodně nasvítí. Jak slunce zapadá pod obzor, jsou osvětlována postupně oblaka ve vyšších patrech troposféry. Po nějaké době se však na troposférickou oblačnost promítne stín Země. A potom, v letních měsících, nastává zhruba po hodině vhodný čas vyhlížet právě oblaka mezosféry. Pokud tedy na obloze zároveň nesvítí Měsíc, který by nám mohl nasvítit i oblaka troposférická.

 

 

Night Luminous Clouds (NLC) by PetrINFJ

První dokumentační snímek oblaků NLC z 30. června roku 2013

 
 
 

Struktura NLC oblak se podobá struktuře cirrů. Pro pozorování těchto oblak je nutný především dobrý výhled nad severní obzor, jasná obloha a trpělivost. Oblaka lze na obloze najít spíše vzácněji. K zachycení těchto oblak na fotografii je pak důležité si pohrát s nastavením fotoaparátu a nastavit vhodnou délku expozice - tato oblaka jsou poměrně slabá, a protože je fotografujeme v noci, je důležité nastavit delší čas - a proto se většinou neobejdeme bez stativu. Odměnou nám bude nejen snímek vzácného typu oblak, ale snímek vzácného typu oblak na hvězdném pozadí.

 
 
Noctilucent clouds 2016 (enhanced brightness)
Snímek z července roku 2016
 
 

Zatím nejlepší snímky těchto oblak mám z července roku 2016. V roce 2017, kdy jsem byl již vybaven dobrým fotoaparátem, se bohužel ukázaly jen náznaky. Snad příští léta přinesou mnoho nových příležitostí.