Oblaka stratocumulus patří mezi nejsnáze identifikovatelná vrstevnatá oblaka. Najdeme je výhradně v nejnižším patře troposféry a mají celou řadu zvláštností. Nejčastěji mají podobu tmavých vrstev pokrávající celou oblohu. Slunce skrz ně většinou neprosvítá. 

Stratocumulus undulatus
Stratocumulus undulatus
 
 
 
 
 
 
 

Velmi fotogenické jsou oblaka stratocumulus asperitas, která mají podobně jako undulatus také zvlněný charakter. Odlišují se ovšem tím, že jsou mnohem chaotičtější a asymetričtější. Na časosběrných videích působí oblaka asperitas jako vodní hladina při bouři. Tento typ oblaků je velmi vzácný.

 
Stratocumulus asperitas (smartphone photo)
Stratocumulus asperitas
 
 
 
 
 

Relativně často můžeme být svědky toho, jak se na obloze oblaka rozpadají. Zejména tehdy, jsou-li na obloze jen relativně málo rozsáhlé stratokumuly, můžeme vidět, že se v jejich okolí nachází velké množství menších útržků - oblaků cumulus fractus. Stratokumuly, ze kterých vznikají menší útržky, nazýváme stratocumulus fractus cumulogenitus.

Stratocumulus fractus cumulogenitus

Stratocumulus fractus cumulogenitus

 

 

 

 

Některé stratokumuly lze často považovat za oblaka čočkovitá. Narozdíl od ostatních čočkovitých oblaků jsou stratokumuly mnohem rozsáhlejší. Myslím, že tyto dva snímky hovoří za vše:

Stratocumulus lenticularis

Stratocumulus lenticularis

 

Stratocumulus lenticularis above Brno

Stratocumulus lenticularis

 

 

 

 

 

A na závěr jedna třešnička na dortu. I pod základnami oblaků stratocumulus mohou vzniknout oblaka mammatus.

 

Stratocumulus mammatus (panorama)

Stratocumulus mammatus