Jmenuji se Petr, je mi 21 let a od září 2015 studuji obor Geologie (badatelství) na Masarykově univerzitě v Brně. Můj zájem o přírodní vědy, touha po fotografování a jiné koníčky s tím související mě dovedly až k založení tohoto webu, který považuji za své celoživotní dílo. Své fotografie zde doprovázím textem a snažím se tak lidem ukázat nejrůznější střípky přírody a univerza a snad jim i ukázat přírodu v takovém světle, v jakém jim mohla dosud unikat.

 

Už od mala mě snad nejvíce zajímal vesmír. Astronom ani astrofyzik se ze mě sice nestal, ale astronomie patří mezi mé největší zájmy. Od chvíle, kdy jsem dostal svůj první dalekohled a odkryl se mi zcela jiný svět, jsem se snažil objekty noční oblohy nějak zaznamenat a podělit se tak s ostatními o to, co jsem viděl. Začal jsem objekty noční oblohy fotografovat a stal se ze mě astrofotograf. Tehdy jakoby tato přírodní věda nabyla úplně jiného rozměru. Začal jsem systematicky fotografovat různé vesmírné objekty a dokumentovat zajímavé astronomické úkazy. A začal jsem na fotografiích sbírat střípky vesmíru.


lunar_mountains__updated__by_flanker_27-d7ff5wg

Zájem o meteorologii ve mě probudila kamarádka, která mi kdysi poslala její fotografie bouřkového oblaku, kterému se odborně říká cumulonimbus, které pořídila s několika vteřinovým rozestupem. Když jste si fotografie prohlíželi, bylo na nich vidět, jak se postupem času oblak vyvíjí a roste a to mě fascinovalo natolik, že jsem se začal o vývoj a klasifikaci oblaků zajímat a později také fotografovat. Dnes na tomto webu můžete najít nejen katalogy s fotografiemi různých druhů oblak, ale i halových jevů a jiných atmosférických jevů. Jistou dobu jsem působil i jako redaktor. Tato práce mě naučila každý den kontrolovat oblohu nade mnou a zamýšlet se nad nějakým tématem, které bych mohl zpracovat a napsat o něm nový článek. Aktivně také pozoruji a fotografuji bouřky a různé doprovodné jevy - snad nejúžasnějších 5 hodin mého života bylo při fotografování supercely v roce 2016.

 

Supercell + ISS (edited)

 

Biologii se na tomto webu věnuji spíše okrajově v podobě katalogů hmyzu, pavouků, ptáků, obojživelníků a plazů v rubrice věnované zoologii (a časem snad přibudou i katalogy hub a rostlin). Bylo by jistě zajímavé zabývat se zde i stavbou živočišných a rostlinných buněk a nabídnout i fotografie pořízené mikroskopem.. ale tak daleko jsem se zatím nedostal a musím se přiznat, že této oblasti ani tolik nerozumím. Možná tak trochu čekám na někoho, kdo by mě do této oblasti teprve zavedl..

 

 

A konečně geologie - té se zde věnuji čím dál víc. Můj hlubší zájem o tuto vědu podnítily dvě osoby - díky jedné jsem začal sbírat nerosty a díky druhé pak geologii studovat. Moje geologická sbírka se postupně rozrůstala i o vzorky zkamenělin a hornin a já se rozhodl svou sbírku umístit i na temto web. Během studia jsem také začal psát o mých nálezech články a postupně bych chtěl nějak svoje znalosti, které jsem během studia získal, na tomto webu uplatnit. Máte se věru nač těšit. 

 

DSC08320_2

 

 

Sami jste si možná všimli, jak je pro mě fotografování důležité. Je to pro mě způsob, jakým mohu poznávat svět kolem sebe. Většinu mých fotografií najdete na této stránce na flickru, kde jsou snímky dostupné v plném rozlišení. Rozloučil bych se s vámi jedním z mých nejslavnějších snímků, na které jste možná i vy mohli narazit. Snímek zachycuje moment, kdy se můj dalekohled ocitl v jedné přímce se Sluncem, Měsícem a jedním náhodným letadlem, které zrovna prolétávalo nade mnou. Tato fotografie je zároveň hned po tomto webu tím největším aktem, jakým jsem se kdy ve světě zviditelnil a publikovala jej na svém timeline profilu na facebooku i Hvězdárna a planetárium Brno zde:

(fotografie na tomto webu je upravená verze originálu - oříznuta a uměle dobarvena)