Jak se píše na úvodní stránce, tento web byl založen 13. října roku 2012

 

Za tu dobu se toho nepochybně mnoho změnilo, ale web stále běží, je stále o čem psát a lidé o něj mají stále zájem - a to je to hlavní. Dovolte mi s vámi toto výročí (ať už je třetí, čtvrté nebo snad páte) pořádně oslavit - zacestovat v čase a podívat se na to, co se za ta léta změnilo, co tento web čeká v dalším roce a nakonec nám všem poděkovat a popřát jen to nejlepší.

 

Podobná výročí se na tomto webu oslavovala vždy takovým způsobem, abych se nějak odvděčil svým věrným návštěvníkům. Ať už to byl nový design nebo nová rubrika, vždy to bylo něco, co mělo návštěvníky potěšit a předvést něco velkého. Zároveň takové změny měly zásadní vliv na to, jakým směrem se web dále ubíral a čím se pro koho stal zajímavějším. Když jsme slavili třetí výročí, myslel jsem si, že ty největší změny již máme za sebou, že web už je víceméně nasměrovaný svým směrem, a že se design už měnit nebude. To jsem se ale mýlil !

 

Když web v letech 2012 vznikl, ani ve snu by mne nenapadlo, že bude někdy vypadat tak, jak jej vidíte právě teď. Pojďme se stručně podívat na to, co (podle mě) činí tento web tím, čím je.
Barevný plán

Barevný plán v rubrice O webu nabízí jedinečný náhled do budoucnosti webu. Jde v podstatě o výpis všech rubrik, podrubrik a částečně i katalogů na webu, přičemž každá část webu je zde barevně označena podle toho, jak se aktuálně na danou část webu dívám a jak jsem s jejich aktuální podobou spokojen. Většinu z nich čekají změny nebo jen drobné úpravy, ale najdete zde i dosud nepublikované rubriky, které mohou vzniknout v budoucnu.Violet Planet community

Skupina VPc na facebooku je kromě barevného plánu jediným informačním zdrojem o tom, co se na webu děje nebo dít bude. Kdokoli, kdo má účet na facebooku, se může do této skupiny připojit a dostávat tak upozornění o všech novinkách na webu. Pravidelně zde také upozorňuji na blížící se astronomické události nebo právě probíhající, vzácné jevy na obloze - např. halové jevy, NLC oblaka apod. Občas se objeví i zajímavé snímky, které právě kolují internetem. Je zde také možnost diskuze v komentářích.


 

Flickr

Někteří z vás si možná ještě pamatují na trable, které jsem měl v roce 2013 s nahráváním obrázků na tyto stránky. Flickr všechny moje problémy s kapacitou vyřešil. Zdarma nabízí až 1TB dat a já se snažím shromažďovat zde co nejvíce zajímavých snímků, které potom můžu snadno pomocí kódu vložit na tyto stránky. Nemám tedy problém s kapacitou serveru na tomto webu, který by mi jinak umožnil publikovat jen 100MB dat - tedy desetitisícinu toho, co mám nyní díky flickru k dispozici. Flickr toho ale nabízí mnohem víc. Každý si může fotografie prohlédnout v plném rozlišení, případně i stáhnout a s uvedením zdroje využít pro vlastní, nekomerční účely (např. vzdělávání). Navíc mám možnost do snímku na flickru vkládat i krátké popisky k tomu, co na fotografii přesně je.

 
 

Astronomický kalendář a události na Fb

Protože se facebook osvědčil jako ideální prostředek k interakci s návštěvníky, začal jsem ho místy využívat i k pořádání těch nejzajímavějších astronomických událostí. Kdykoli vytvořím nějakou událost, automaticky jsou pozváni všichni ze skupiny VPc. Díky tomu se může kdokoli z facebooku zapsat jako účastník této události a může si být jist, že na událost nezapomene. Pravidelně zde vyvěšuji některé zajímavé informace a na událost vás několikrát včas upozorním.

 
 

Youtube

Málokdo z vás si možná všiml, že Violet Planet je i na youtube. Je to tak a díky tomu se na webu objevila některá velmi zajímavá videa (převážně z oblastí biologie a meteorologie, ale rád bych v budoucnu využil videa i k popularizaci astronomie a možná i geologie).

 

 

Paypal

Pro všechny návštěvníky, kteří by rádi přiložili ruku k dílu a finančně podpořili mou činnost, jsem také nedávno vytvořil účet na paypalu. Nic to ale nemění na tom, že web byl, je a bude dostupný všem zdarma a bez reklam. Je ovšem možné, že i díky vašim příspěvkům budu moct zrealizovat svůj plán v podobě nové, snadno zapamatovalné domény (violet-planet.net), mnoha nových funkcí dostupných pro všechny návštěvníky a také možnost přepnout na druhou verzi tohoto webu v anglickém jazyce. Tlačítko vypadá takto.

 

 

 

Kdybych to měl vše shrnout, vzniklo několik nových, velmi zajímavých rubrik a katalogů a díky serverům jako je flickr, facebook a youtube se z tohoto webu vytváří komplexní síť propojená s lidmi po celém světě.

 

 

A pokud i vy jste součástí této sítě, dovolte mi poděkovat

vám za vaši věrnost a zájem o tento web !