Kelvin-Helmholtzova oblaka jsou velice fotogenické vlnité útvary, které jsou pozorovatelné jen poměrně vzácně. Je to pravděpodobně dáno tím, že trvají jen několik vteřin, dokud se zcela nerozpadnou. Sám jsem již na obloze pozoroval několik takovýchto útvarů a pokud se mi je podařilo vyfotografovat, vložil jsem je do následujícího katalogu.

Kelvin-Helmholtzova oblaka

17. Červen 2016

  Více fotografií najdete v albu na flickru.

12. Leden 2016

Dvanáctého ledna jsem si na obloze všiml celkem nevýrazných KH oblaků. Považuji tato oblaka za docela velkou vzácnost, protože se zformují během několika málo vteřin a stejně tak rychle se rozpadnou.

10. květen 2015

Zrovna včera jsem na tomto webu psal o KH oblacích a o tom, jak vznikají a dnes jsem mohl pozorovat velice pěkné náznaky KH oblak. Je možná škoda, že jsem si jich všiml až když se tato oblaka pomalu rozpadala - kdybych je zastihl včas, možná jsem mohl na obloze vidět krásně zavinuté vlny. I tak si...

8. Květen 2015

Tři dny po prvním záznamu tzv. Kelvin-Helmholtzovy nestability přidávám nový záznam, tentokrát již výraznější KH nestability. Vlnky se objevily na úzkém, dlouhém oblaku - nejspíš se jedná o druh Altocumulus castellanus. Této nestability jsem si naštěstí všiml včas a tak nebyl problém ji zachytit na...

5. Květen 2015

Vůbec můj první úlovek Kelvin-Helmholtzovy nestability pochází z května roku 2015. Není to ale poprvé, co jsem něco takového viděl. Ve skutečnosti jsem již na obloze viděl mnohem větší a výraznější vlny, ale bohužel jsem je nemohl vyfotografovat. První záznam o tomto fenoménu tak přichází až nyní v...

Jak ale takové útvary vznikají a na jakém typu oblačnosti je můžeme hledat ?

 

Tzv. Kelvin-Helmholtzova oblaka lze pozorovat jen ve výjmečných situacích, kdy proudění vzduchu v atmosféře dovolí vzniknout prvním, periodicky se opakujícím hrbolkům mezi rychleji a pomaleji proudícím vzduchem. Tyto hrbolky po čase vyvolají vznik malých vlnek, které mohou postupem času narůst až do zajímavě zakroucených vln. Vzdálenost mezi vlnami (a tudíš i velikost vlnek samotných) se však s postupem času téměř nemění. Po několika okamžicích se tyto vlny začnou deformovat až úplně zaniknou.

 

Na obloze je celá řada druhů oblaků, na kterých mohou tyto úchvatné útvary vzniknout. Vůbec moje první KH oblaka (pokud se vůbec jedná o tento druh oblak) jsem zahlédl při jednom západu slunce celkem vysoko nad obzorem, přičemž jsem na obloze mohl pozorovat dvě docela mohutné, osamocené vlny.

Další příležitost, kterou jsem ale bohužel nemohl vyfotografovat a doteďka toho lituji, se mi naskytla jednou, když jsem jel autobusem do školy. Z okna jsem zahlédl několik za sebou jdoucích vln (podotýkám, že to byly ty největší vlny, jaké jsem doteď pozoroval), přičemž oblak, ze kterého vznikly, byl nejspíš druhu stratus. Šedá barva těchto oblak zakrývala celou oblohu a já pak zahlédl oblak plující pod touto šedí, dokonale vyhlazený do vlnitého tvaru. Trvalo to však jen několik sekund, dokud se hrbolky znovu neuhladily do jedné linie.

Něčemu podobnému jsem byl pak svědkem v květnu 2015, tedy několik týdnů po zkušenosti s velkým vlněním na šedé obloze. Tentokrát však byly vlnky mnohem menší a také nebyly tak výrazné. I tak jsem ale pořídil několik fotografií, z nichž jednu můžete vidět nad tímto odstavcem. 

 

Dosud mé nejlepší fotografie Kelvin-Helmholtzových oblaků potom pochází z osmého května 2015 (tedy nedlouho po tom, co jsem zahlédl tato ne-příliš výrazná oblaka). Tentokrát jsem měl ale štěstí, protože oblaka byla viditelná za krásného, slunného počasí. Nestabilita dala vzniknout velice výrazným vlnám na oblaku druhu Altocumulus castellanus.

I tato oblaka byla pozorovatelná jen několik vteřin 

 

KH oblaka lze zkrátka stejně dobře pozorovat i za slunečného dne. Je jen otázka, zda mohou vzniknout - zda nastane v atmosféře to správné proudění na správných místech. Den po zveřejnění původního článku o KH oblacích jsem pozoroval další náznak těchto útvarů a tentokrát byly vlny velice výrazné. Škoda je, že jsem oblaka zachytil až ve fázi, kdy už se rozpadala. I tak jsou ale fotografie z tohoto data moc pěkné a zde je jedna jako ukázka.

 

DSC07120

Máte i vy nějaké fotografie Kelvin-Helmholtzových oblak ? 

 
 

Pošlete mi je na email VioletPlanet@seznam.cz a já je pod vašim jménem vložím do speciálního alba do facebook skupiny Violet Planet community.