Planeta Mars patří mezi mé nejoblíbenější. Vůbec nejradši na této planetě mám to, že když nastane nejvhodnější doba k jejímu pozorování (když je v opozici), stane se z této jinak vcelku nenápadné planety úžasný objekt k pozorování a také k fotografování. Tato doba nastává každých 26 měsíců, ale Mars je na obloze pokaždé jinak jasný a různě veliký.

 

 

S tím, jak se planeta od pozorovatele vzdaluje a poté se mu zase přibližuje, nastávají i období, kdy se astronomové a astrofotografové znovu začínají o tuto planetu zajímat a snaží se zpozorovat nebo vyfotografovat nějaké zajímavé detaily. Mars je totiž nejbližší planeta, na které se dá něco pozorovat - zejména různé barevné odstíny povrchu Marsu od typické červené až po hnědou, bílé polární ledové čepičky, ale i písečné bouře.

 

Ačkoliv má Mars dva měsíce, které kolem něj obíhají, nepatří tyto měsíce do hledáčku fotografů. Jsou totiž přiliš malé a slabé, než abychom je vůbec mohli pozorovat - natož fotografovat.

 

 

 

 

Mars opposition 2016 (post-processed)
 

Mars bývá také kvůli svému výraznému zbarvení častým terčem fotografů a to zejména v období konjunkcí - tedy jakýchsi seskupení nebeských objektů blízko sebe. Mars se často účastní planetárních setkání a působí vzhledem velmi jasné, rudé hvězdy - na fotografiích tak dokáže vykouzlit úžasnou podívanou.