Snad ani neexistuje žádný astronom či astrofotograf, který by nikdy nezatoužil po tom, uvidět na vlastní oči či zachytit s vlastním fotoaparátem krásu Saturnových prstenců. Planeta Saturn je v této oblasti nepřekonatelným mistrem a jakkoliv se to může zdát neuvěřitelné, není to zase tolik náročné.

 

Post processed image

 

Saturn byl dlouhou dobu považován za poslední planetu sluneční soustavy. Naštěstí tomu tak není a byly objeveny ještě dva ledoví obři Uran a Neptun (a Pluto, které ovšem bylo přeřazeno do kategorie trpasličích planet). Nicméně Saturn je poslední planeta, která se ještě dá pozorovat pouhým okem. Neuvidíme sice prstence, ale tak typicky nažloutlá hvězda snad ani na naší obloze neexistuje. Co se týče vyhledávání planety na obloze neměl by to tedy být žádný problém. A co se týče fotografování, také to není o moc těžší záležitost.

 

Saturn shots

Saturnovy prstence jsou patrné už při relativně malém zvětšení. Čím ale větší zvětšení (samozřejmě v kombinaci s větším průměrem objektivu/zrcadla dalekohledu), tím lépe se nám bude fotografovat. Saturn patří mezi ty vzdálenější planety, ovšem není těžké zachytit na svých fotografiích nějaké detaily. O co se astrofotografové často snaží je dosáhnout takové kvality fotografie, aby byla v prstencích pozorovatelná jakási hranice, která se nazývá Cassiniho dělení. Je to v podstatě prázdný prostor v oblasti prstenců který jej dělí přibližně na dva menší prstence. S dostatečně velkým zvětšením se dá tohoto cíle dosáhnout, ovšem záleží na vašem vybavení.

 

Co se týče měsíců Saturnu, má Saturn jeden výraznější měsíc a to Titan, který by zkušený astrofotograf mohl s dobrým fotoaparátem zvládnout. Ovšem co se týče těch ostatních měsíců, mám opět obavy, že již silně záleží na vašem vybavení.

 

A posledním takovým detailem, který by se ještě dalo zařadit mezi časté cíle fotografů, jsou různé turbulence v atmosféře, změny v odstínu žluté a nebo vzácně probíhající bouře. Ovšem často je tvář Saturnu celkem obyčejná.. nechci říct přímo nudná, přecejenom.. je to Saturn, ale mnoho se na ní neděje. V tomto směru je myslím např. Mars mnohem zajímavějším cílem.