Následující katalog, který zde podrobně probereme, bude katalog Souhvězdí. Co se týče fotografií, není zrovna nějak těžké zachytit světlo z hvězd, jen je nutné použít stativ a nastavit dlouhou expozici. Expozici většinou nastavuji na 30 vteřin, ale někdy používám i 60 vteřin. Při šedesáti vteřinách už se nám ale vlivem zemské rotace nepodaří zachytit bodový obraz hvězdy a začnou se nám protahovat v malé obloučky. Někteří fotografové tohoto využívají a jejich fotografie se pak řadí do kategorií Star-trails. Rotaci Země lze kompenzovat tak, že fotoaparát připevníme na tzv. paralaktickou montáž, kterou ale nemám k dispozici. Tato montáž funguje tak, že se otáčí společně s fotoaparátem stejně jako Země, ale v opačném směru. Rotace se tak od sebe odečtou a výsledkem je statický obraz. Fotoaparát tak může zachycovat světlo hvězd po delší dobu a hvězdy se neprotahují v obloučky. Touto metodou lze zachytit daleko více světla a fotoaparát tak může zachytit i to, co lidské oko nevidí.. například ne příliš výrazné barvy nebo našim očím skryté oblaka mlhovin a ramena galaxií. Stejného efektu však můžeme docílit i bez této montáže a to tak, že pořídíme několik fotek a ty pak naskládáme na sebe -tím se světlo jakoby sečte a ve výsledku je to pak stejné, jakobychom kompenzovali zemskou rotaci. Výsledný snímek pak můžeme ještě zvýšit například v GIMPu. Touto metodou získávám celkem úspěšně své fotografie a ikdyž výsledek není dokonalý, stále v sobě skrývá cosi úžasného.

V tomto katalogu v budoucnu kromě fotek najdete i základní informace o jednotlivých souhvězdích a informace o nejlépe pozorovatelných objektech, které jsou k nim řazeny -zaměříme se zejména na hvězdy a dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny a galaxie. Vše bude doplněno fotografiemi a mapkami s popisem. Snímání probíhá vždy, když se mi podaří v nějaké bezměsíční noci za dobré viditelnosti vyrazit do terénu. Nasnímal jsem toho zatím docela jen málo, ale doufám, že se to ještě časem zlepší. Pochopitelně se tu zatím objeví jen ta souhvězdí, které jsme schopni z České republiky vyfotografovat, ovšem pokud se někdy náhodou dostaneme i pod rovník nebo alespoň blíž k rovníku, určitě se tu alespoň něco málo objeví. :) 

Souhvězdí

Lyra

 

Orion

Orion považuji osobně za nejkrásnější souhvězdí vůbec. Je viditelné z celého světa a typický znak tohoto souhvězdí je tzv. Orionův pás, který se skládá ze tří hvězd. Orionův pás navíc ukazuje na nejjasnější hvězdu na noční obloze, hvězdu Sirius. Orion v Česku najdeme na noční obloze již počátkem...

Perseus