Přechody planet přes slunce jsou celkem pěkné a hlavně zajímavé úkazy, které vnesly do světa astronomie mnoho užitečných poznatků. Na základě pozorování přechodu planety Venuše z dvou míst na Zemi byla například s pozoruhodnou přesností vypočítána vzdálenost Země od Slunce. Lze si také udělat dobrou představu o tom, jak jsou planety vzhledem ke Slunci prťavé. Z pohledu pozemšťana mohou před Sluncem přecházet jen dvě planety - Merkur a Venuše.

 

 

S planetou Venuší je to bohužel trošku horší. Nedávné přechody planety Venuše, které se skutečnily v rocích 2004 a 2012, mi zcela unikly a další příležitost už mi tato planeta během mého života nenabídne. Budu se proto muset spokojit s Merkurem, který je ale v tomto ohledu možná o něco zajímavější. Tato planeta je tak malá, že její přechod bez dalekohledu nelze pozorovat a pro amatérské astronomy a astrofotografy je to tedy velká výzva. 

 

Takový už je holt charakter této planety, která se před námi na obloze stále snaží skrývat. Přechody Merkura jsou celkem časté. Nastávají zhruba třináctkrát za jedno století a to vždy v listopadu a nebo v květnu, přičemž květnové přechody jsou o něco vzácnější. 

Tranzity planet

Přechod Merkuru přes sluneční kotouč (9. květen 2016)

Devátého května roku 2016 jsem se poprvé zúčastnil astronomické události, při které před naší mateřskou hvězdou z našeho pohledu přechází planeta Merkur. Byla to neskutečná podívaná. Merkur byl sice vidět jen jako pouhý černý puntík, který se pomalu přesouvá přes sluneční disk, ale i tak to stálo...