Tématika exoměsíců se začala řešit teprve nedávno. Do značné míry za to může mladý astronom David Kippingov. Je totiž autorem nejen velmi podrobné doktorské práce na toto téma ale i celé řady simulací a studií. Zkušenosti ze Sluneční soustavy nám dokazují, že měsíce planet mohou být zajímavými místy pro astrobiologické úvahy a to dokonce i tehdy, když se nachází mimo obyvatelnou oblast. Příkladem budiž zejména Jupiterovy měsíce Europa a Ganymed nebo Saturnovy měsíce Enceladus a Titan.


Kromě dat z Keplera bude při hledání exoměsíců využito také měření radiálních rychlostí spektrografem HIRES na Keckově dalekohledu z období srpna 2010 až 2011. K hledání exoměsíců se využívá především metody pozorování měnící se doby tranzitu exoplanety (TDV) a rozdílu mezi jednotlivými tranzity (TTV).

 

Dnes se obecně předpokládá, že měsíce planet mohou vznikat třemi základními způsoby.

  • Prvním je zachycení planetky gravitací planety, podobně jako je tomu například u Marsovských měsíců.Takové měsíce budou ale patrně velmi malé a tudíž v nejbližší době jen těžko odhalitelné.

  • Druhý scénář dobře poznáme. V rané fázi planetárního systému přiletí odkudsi z kosmických dálav větší zárodek budoucí planety a narazí do dalšího podobného tělesa. Z vyvrženého materiálu se následně zformuje měsíc. Podle současných teorií takto vznikl i Měsíc.

  • No a třetím scénářem je společný vznik planety i jejího měsíce z protoplanetárního disku.

 

Zdroje:

https://vtm.e15.cz/hledani-exomesicu-oficialne-zacina

https://www.exoplanety.cz/2013/06/11/astronomove-jsou-na-stope-exomesicu/

Exoměsíce

Nebyly nalezeny žádné záznamy.

Zajímá vás vesmír ? Přidejte se k mé skupině na facebooku.