O tom, co to astrofotografie vlastně je, ví jen ten, kdo si to někdy vyzkoušel. Člověk se vydá někam daleko od civilizace s vidinou nových, parádních úlovků, a když se pak konečně vrátí domů, jde si lehnout a pořádně se dospat - tedy pokud může. V každém případě ho ale ještě čeká hodně práce. Zpracováváním svých dat totiž někdy také stráví velké množství času. A jak to u mě vlastně od fotografování až po výsledný snímek vypadá ? To už vám přiblíží tato rubrika.

 
 
 

Protože nevlastním drahé a kvalitní vybavení, musím si poradit s tím, co mám. Od toho se odvíjí i výsledek mého snažení, ovšem neznamená to, že nemůžete dosáhnout lepších výsledků, než ti, kdo mají lepší vybavení. Fotografování je často ve vašich rukou. Pomůže nejen zkušenost, ale i schopnost přizpůsobit se. Důležité je také umět se dobře orientovat na obloze a rozeznat od sebe alespoň několik základních objektů, které se brzy stanou vašimi cíly. Zkušenosti s fotografováním jsou také důležité, ale do toho se každý časem dostane. 

 

No a v neposlední řadě je zde pak umění, umět si poradit s tím, co jste si odnesli domů - tedy úprava fotografií na počítači. Já osobně jsem nejvíce spokojený s GIMPem (což je volně dostupný program podobný photoshopu). GIMP vám bohatě vystačí k drobným úpravám křivky jasu, ořezávání a dalším základním úpravám. Existuje však celá řada dalších programů např. Registax, které jsou zaměřeny na zpracování fotografií pomocí různých algoritmů - těmto programům se budeme věnovat v některé z podrubrik.

 
 

Je celá řada metod, jak a co fotografovat. Můžete fotografovat jen tak ze stativu (souhvězdí, přelety ISS, východ/západ Slunce případně Měsíce, ale i jasné komety). Se solidním fotoaparátem pak lze zachytit i meteory nebo tzv. star-trails - pohyb hvězd po obloze po oblouku způsobený rotací Země. Dá se samozřejmě fotografovat i pomocí dalekohledu - už dalekohled s malým zvětšením vám dovolí krásné snímky Měsíce. Někdy si člověk jako já vystačí i s digitálním kompaktem, který drží v ruce za okulárem dalekohledu, ovšem dřív nebo později narazí na hranici možného a nemožného. Tuto hranici je možné posunout o něco dál tím, že fotoaparát nebudeme držet v ruce, ale nějakým způsobem ho připevníme k okuláru dalekohledu. Je možné zakoupit tzv. adaptéry a nebo si nějaký sami vyrobit.

 

Dále se dá docela dobře fotografovat i Slunce a sluneční skvrny - vše, co potřebujete, je dalekohled, foťák a sluneční folii. Na fotografování slunečních protuberancí je však potřeba zcela jiná konstrukce optiky dalekohledu. Je možné zajít až k fotografování mlhovin a galaxií - špičkové vybavení je však už nutností a to zejména citlivý snímač, tuhá konstrukce dalekohledu a přesná a motorizovaná montáž. Nesmím také zapomenout na dobré světelné podmíky, ovšem existují i filtry, které pomáhají v boji proti světelnému znečištění.

 

 

 

Líbil se vám článek ? 

Dejte o něm vědět svým přátelům.