Světelné znečištění - pojem, který je v souvislosti s astronomií silně spojený. Možná si myslíte, že když bydlíte daleko za městem, ve vzdálené vesnici či na okraji lesa, že je vaše obloha před světlem z měst chráněna. Město čítající 10 tisíc obyvatel však ovlivňuje pozorování do vzdálenosti 20km. Město se stovkou tisíc obyvatel pak na vzdálenost 50km a město s milionem obyvatel až na 100 km.

 

Jak je na tom ČR se světelným znečištěním ? O tom se můžete přesvědčit například na této mapě světelného znečištění. Z mapy vyplývá, že na našem území už nenajdete žádné místo, z kterého byste pozorovali hvězdnou oblohu stejnou, jako bez jakéhokoli světelného znečištění. Ačkoliv vzniklo několik tzv. oblastní tmavé oblohy, které se snaží redukovat množství světla v okolí, s vnitrozemím Austrálie se to buhužel vůbec nedá srovnávat. A to odkudkoli z celé střední Evropy. Je to smutné, ale je to tak.

 

Snad nejsmutnější na tom je právě fakt, že žádný středoevropan na vlastní oči neuvidí pravou krásu hvězdné oblohy - alespoň dokud nenastane hromadný výpadek energie. V důsledku toho dnes také sami nevíme, s čím vším bychom se na obloze mohli setkat - hvězdy a planety nejsou zdaleka vším. I z míst s méně tmavou noční oblohou lze sice pozorovat vzdálené mlhoviny a galaxie, nicméně s ostatními místy na zemi se to skutečně srovnávat nedá. Snímky noční oblohy z vůbec nejméně zasažených míst pak v lidech vzbuzují spíše dojem, že jde o hodně upravený snímek ve photoshopu nebo zcela zfalšovanou fotografii. Ve skutečnosti jsou tyto snímky (jako všechny astrofotografie) upraveny v počítačových programech a lidské oko by je vnímalo jinak (bez barev), nicméně jedná se o fotografii, která zachycuje zcela reálné objekty na obloze.

 

Přesvětlená obloha má mnoho negativních dopadů na nás i na naše okolí. Mnohdy by přitom stačilo zbytečná světla zhasnout nebo alespoň svítit rozumně a úsporněji. Kromě toho, že nás leckdy stojí zbytečné peníze a energii nám navíc bere něco, co člověka fascinuje už odedávna - noční oblohu.