Oblaka altostratus patří mezi oblaka středního patra troposféry. Spolu s oblaky cirrostratus, nimbostratus a stratus se dále řadí mezi vrstevnatá oblaka, což ostatně vidíme už z jejich názvů (stratus = oblačná vrstva). Pro vrstevnatou oblačnost je typický velký plošný a relativně malý výškový rozsah. Často tak na obloze zabírají její značnou část (ne-li celou oblohu).

Co se týče identifikace tohoto oblaku na obloze, nastávají zde velké obtíže. Nejen, že vrstevnatých oblaků rozlišujeme několik (podle výšky, ve které se nachází), ale celé to komplikuje navíc ještě fakt, že jsou pokaždé trochu jiné. Skrz některé slunce prosvítá (translucidus), skrz některé ne (opacus). Většinou z nich ale neprší a když ano, většinou déšť nedosahuje zemského povrchu (virga).

 

Stratus & Altostratus clouds

Oblaka stratus (mlha) a altostratus
 
 
 
 
 
 
 

 Altostratus může mít podobu zcela obyčejné, šedé oblačnosti bez jakýchkoli detailů, ale často se můžeme setkat s jeho zvlněnou podobou, kterou bychom nazvali altostratus undulatus.

 
Altostratus undulatus
Altostratus undulatus
 
 
 
 
 
 
 

Také pod základnou oblaku altostratus se mohou vytvořit podobné útvary, jaké se vyskytují nejčastěji pod kovadlinou bouřkových oblaků. Jde o oblaka mammatus.

Altostratus mammatus

Altostratus mammatus