Oblaka druhu cirrocumulus patří mezi oblaka nejvyššího patra troposféry. Slunce skrz ně snadno prosvítá a oblaka tedy nezanechávají stíny a jsou vždy světle zbarvena. Na obloze vždy tvoří formace či skupiny několika menších obláčků různých tvarů.

 

Oblaka cirrocumulus se určitě nejvíce podobají oblakům altocumulus. Podobně jako ony i cirrokumuly mohou vytvářet celé nespojité vrstvy. Taková oblaka nazýváme cirrocumulus stratiformis.

 
Cirrocumulus stratiformis
Cirrocumulus stratiformis
 
 
 
 
 

 Již zde ale chybí taková variablita jako u oblačnosti altocumulus stratiformis, kde jsme se mohli setkat s nejrznějšími tvary a zajímavostmi. Bezpochyby nějzajímavější formou oblaků cirrocumulus typu je cirrocumulus lacunosus, která je navíc poměrně vzácná. Tato oblaka se vyznačují specifickou strukturou s četnými dutinami. Oblačnost je často silně proděravěná a má nezaměnitelnou podobu. 

 

Cirrocumulus lacunosus

Cirrocumulus lacunosus

 

 

 

 

Další variací může být cirrocumulus floccus, kterou možná znáte spíše pod lidovým pojmenováním "beránky". Vyznačují se tím, že tvoří početné skupinky obláčků o malé velikosti, které jsou často spíše průsvitné a bez jakéhokoli náznaku stínu. Někdy mohou být obláčky navzájem spojené.

 
 

Cirrocumulus floccus

Cirrocumulus floccus

 

I u těchto oblak se můžeme setkat s vlnitým charakterem. Může být ale velmi obtížné je rozeznat od oblak altocumulus undulatus. Platí, že narozdíl od altokumulů jsou cirrokumuly poměrně nevýrazné a nemají přesně vymezené hranice. Liší se od altokumulů také tím, že jsou jednotlivé obláčky menší a nezanechávají stín.

Cirrocumulus undulatus

Cirrocumulus undulatus