Oblaka stratus jsou řazena mezi oblaka nejnižšího patra. Vyskytují se často velmi nízko nad zemským povrchem. Stratus, jak už název napovídá, se řadí spolu s oblaky cirrostratus, altostratus a nimbostratus mezi vrstevnatá oblaka (stratus = oblačná vrstva). Taková oblaka na obloze často zabírají značnou plochu (ne-li celou oblohu). 

 

Stratus se na Zemi vyskytuje nejčastěji v podobě šedého, mlhavého a téměř jednotvárného závoje bez jakýchkoli detailů. Za stratus můžeme směle označit např. mlhu.

Stratus (fog)

Stratus (mlha)

 

 

 

 

Součástí nového aktualizovaného atlasu oblaků v roce 2017 byl mimo jiné i oblak stratus fractus silvagenitus. Tento název označuje oblaka, která se utvářejí nad lesy typicky po dešti.

Stratus fractus silvagenitus

Stratus fractus silvagenitus

 

Stratus fractus tvoří oddělená oblaka, která se mohou lišit barvou i výškou.

 

Stratus fractus

Nebyly nalezeny žádné záznamy.

 

Stratus nebulosus - mlhavý, jednolitý typ oblačnosti bez jakýchkoli detailů. 

 

Stratus nebulosus

Nebyly nalezeny žádné záznamy.

 

 

Oblaka stratus opacus jsou tak hustá, že nám slunce na obloze zcela zakryjí.

 

Stratus opacus

Nebyly nalezeny žádné záznamy.

 

A protože i z těchto oblaků mohou vypadávat různé typ srážek, můžeme pozorovat i oblak označovaný jako stratus praecipitatio. 

 

Stratus praecipitatio

Nebyly nalezeny žádné záznamy.

 

Skrz oblaka druhu stratus translucidus slunce může prosvítat.

 

Stratus translucidus

Nebyly nalezeny žádné záznamy.

 

Oblačnost stratus undulatus se vyznačuje výrazným zvlněním. 

 

Stratus undulatus

Nebyly nalezeny žádné záznamy.

 

Ačkoliv tato oblačnost není mezi lidmi nijak oblíbená, přesto je i na těchto oblacích něco krásného. Oblaka stratus můžeme ve vhodný čas a na správném místě pozorovat jako oblak, který na první pohled připomíná mlhová moře či záliv, jež obklopuje okolní vrcholky hor či kopců. Když se zkombinuje silná inverze s východem slunce, existuje jen málo úkazů podobného typu, které by se něčemu takovému mohly vyrovnat. Často nám stratus dokáže před očima vykouzlit takové scény, jaké by si nedokázal představit ani umělecký malíř. Za zvláštních okolností může stratus vykouzlit i některé optické jevy.

 

 

 

Co se identifikace týče, není těžké oblaka druhu stratus bezpečně rozeznat od ostatních. Je třeba si uvědomit, že jde o typického zástupce oblak nízkého patra, který bychom mohli směle přirovnat k mlze.