Tato rubrika je dále členěna na 3 podrubriky. Pojmenovány byly podle věd, které se daným skupiná hmyzu věnují. Jsem si vědom toho, že některé tyto vědy mohou být mnoha lidem cizí, a tak zde pro jistotu uvádím jejich stručný výpis doplněný základními informacemi a fotografiemi některých typických zástupců. Podobných skupin hmyzu existuje ještě celá řada, ale já se zde věnuji jen třemi z nich. Pro úplnost ještě uvedu, že všechny zde uvedené fotografie (a tak i fauna samotná) byla zachycena na území České republiky.

Coleopterologie

Brouci patří mezi tu skupinu hmyzu, která je nám již od dětství dobře známa. Na světě je obrovské množství různých druhů, které se mohou lišit barvou či mírně odlišnou stavbou těla, způsobem života nebo i velikostí. I na našem území se přitom můžeme setkat s opravdovými unikáty mezi které se jistojistě řadí i největší brouk Evropy - roháč obecný.

 

  Roháč obecný (Lucanus carvus)

Roháč obecný (Lucanus carvus)

 

Lepidopterologie

Motýli patří snad mezi nejpopulárnější zástupce hmyzu. Není se čemu divit. Tito mírumilovní tvorové nám často nabízejí neuvěřitelné kombinace barev a tvarů a jsou také skvělým terčem pro všechny fotografy. Neméně zajímavé je také sledovat jejich vývoj od stádia housenky přes larvu až po dospělého motýla.

 

 
 

Batolec červený (Apartura ilia)

Batolec červený (Apartura ilia)

Odonatologie

Mezi další obdivuhodné formy hmyzu patří vážky, šídla a motýlice. Těmto tvorům se věnuje věda zvaná odonatologie. Vážky se výrazně liší od jiných zástupců hmyzu již svou pozoruhodnou stavbou těla. Velké oči, silné nohy, široce rozevřená křídla a protáhlý zadeček - to vše z nich dělá rychlé a úspěšné dravce. A aby toho nebylo málo, dosahují i tito tvorové obdivuhodné krásy. 

 
 
 

Klínatka obecná (Gomphus vulgatissimus)

Klínatka obecná (Gomphus vulgatissimus)

S dokumentací motýlů, brouků a vážek jsem začal asi rok po tom, co s dokumentací pavouků. Tehdy tento projekt fungoval pod jménem Projekt: Insect a byl odstartován v červenci roku 2013. Web měl tehdy dokonce dva Adminy. Oba nás bavilo fotografování, a protože se na našich fotkách často vyskytovali právě i někteří zástupci hmyzu, začali jsme fotografie třídit.

 

Vznikly tak katalogy motýlů, vážek a brouků a v letech 2014 a 2015 byly postupně prohlubovány a celá rubrika byla postupně rozšířena tak, aby zachycovala celou hmyzí říši. Některé katalogy však dlouho zůstávaly bez jakýchkoli záznamů a později, když jsem katalogy začal vést o něco "vědečtěji", se i některé z nich ukázaly jako příliš náročné. Proto byla většina těchto záznamů smazána a zachovány byly pro jednoduchost jen tyto tři skupiny hmyzu. Doufám, že se vám tato práce nejen zalíbí, ale snad i motivuje některé mé čtenáře k fotografování hmyzu či jeho hlubšímu studiu.

 

 

Zajímá i vás příroda kolem nás a nebo jen rádi fotografujete ?

Přidejte se i vy k naší skupině na facebooku.