Vítám vás u nové rubriky, která je zaměřená na něco, co má k vědě velice blízko. Jedná se o experimenty, tedy pokusy či demonstrace, s pomocí kterých si můžeme snadno ukázat krásu a zároveň přirozené chování vesmíru kolem nás. Rád bych, aby tato rubrika nabídla náhled do opravdu zajímavých jevů, se kterými se můžeme setkávat denně, ale většinou je přehlížíme a nebo je nejsme schopni za běžných situací postřehnout. Přesto je lze relativně snadno demonstrovat a také fotografovat. 

 

 

Doufám, že vás tato poněkud jednoduše pojatá rubrika zaujme a vzbudí ve vás zvědavost, touhu po vlastním experimentování a nebo i hlubší zájem o vědu. Některé experimenty zde publikované jsou vcelku jednoduché, jiné jsou ale náročnější a vyžadují nejen opatrnost, ale i zkušenost. U každého experimentu najdete v první řadě výpis pomůcek, které byly použity. Tyto pomůcky jsou většinou běžně k sehnání. U některých experimentů jsme ale zvolili poněkud netradiční pomůcky či metody (aby byl jev na snímcích dobře vidět) a já jsem si toho vědom - v takovém případě je na konci článku vždy uvedeno několik dalších pokusů, které mají podobný výsledek a jsou také výrazně jednodušší. 

 Pracujte raději ve dvojici, chovejte se ohleduplně, dbejte na zvýšenou opatrnost a pokud se rozhodnete experimentovat, vždy jednejte tak, abyste neublížili sami sobě, ale ani svému okolí ! 

A pracujte raději jen s tím, co dobře znáte.

Mýdlové bubliny

Obří mýdlové bubliny

Použité pomůcky: destilovaná voda, Jar, glycerín, odměrka, (uzavíratelná) nádoba a lžíce na míchání, "bubble thing"

Turbulence a víření

Vírové prstence v šálku kafe

Použité pomůcky: hrnek s kafem, lžička  

Výpary těkavých kapalin prosvětlené plošným laserem

Použité pomůcky: karimatka, 2 skleněné misky (rozdílné velikosti), 2 těkavé kapaliny a plošný laser (bodový laser s válcovou čočkou u výstupu)  

Pěstování krystalů

Krystalizace cukru srážením z nasyceného roztoku

Použité pomůcky: hrnec, odměrný válec, kuchyňské váhy, voda z kohoutku, cukr krystal, sporák, dřevěná destička, kuchyňská folie, špejle a provázek (k zavěšení již předem vykrystalizovaného krystalu na špejli, kterou umístíme na hrnec tak, aby krystal "ploval")

Krystalizace soli srážením z nasyceného roztoku

Použité pomůcky: hrnec, odměrný válec, kuchyňské váhy, voda z kohoutku, jedlá sůl, sporák, vařečka, dřevěná destička, tabulka plexiskla

Pokud se vám podaří opravdu zajímavé fotografie, budu velice rád, když mi je zašlete na e-mail nebo se o ně rovnou podělíte i s ostatními návštěvníky těchto stránek v naší skupině na facebooku