V tomto článku se podíváme na to, jak se galaxie ve vesmíru shlukují. Budeme svědky toho, jak se ve vesmíru galaxie srážejí a prohlédneme si některé z nejbližších a největších galaktických shluků v našem okolí. 

 

Credit: NASA

 

Ke kolizi dvou galaxií dochází vcelku vzácně. Jistě vám neunikla novinka, že se za jistou dobu naše galaxie srazí s velkou galaxií v Andromedě. Nemáme se však čeho bát a to hlavně ze dvou velkých důvodů. Jedním z nich je, že k této srážce dojde až za několik miliard let a ten druhý je, že nepůjde ani tak o srážku, jako spíš o sloučení dvou galaxií v jednu. A že se bude na nebi na co dívat ! Škoda jen, že my už tu nádheru neuvidíme.

 
 
 

Srážky galaxií s úspěchem fotografoval již slavný Hubblův kosmický dalekohled. Na některé jeho úlovky se zde podíváme. Příkladem číslo jedna je velmi fotogenická kolize dvou galaxií známá jako galaxie Antény.

 
Credit: NASA
 
 

Dalším skvělým příkladem je tento. Podívejte, jak spolu tyto galaxie tančí.

Credit: NASA

 

Dvojice velmi podobných spirálních galaxií PGS 9071 a PGS 9074 navzájem svázaná gravitací. Ačkoliv náznaky na snímku nevidíme, pravděpodoně jsou tyto galaxie teprve na začátku své gravitační interakce. 

Inseparable galactic twins

Credits: ESA/Hubble & NASA
Acknowledgement: Judy Schmidt

 

Na galaxie velmi bohatý shluk Abell 3827. Podivná modrá struktura je ve skutečnosti optická iluze vznikající gravitačním čočkováním vzdáleného objektu galaxiemi v popředí. Všimněte si, že téměř každý zdroj světla na tomto snímku je ve skutečnosti galaxie.

Hubble image of the galaxy cluster Abell 3827

Credit: ESO

 

 

 

Snímek Hubbleova kosmického dalekohledu zachycuje čtyři z celkových sedmi členů skupina galaxií s názvem HCG 16. 

Hubble views bizarre cosmic quartet HCG 16

Credit: NASA, ESA, ESO
Acknowledgement: Jane Charlton (Pennsylvania State University, USA)

 

 

Úchvatný záběr dvou splývajících galaxií NGC 2623 vzdálených asi 300 milionů světelných let v souhvězdí Raka.

NGC 2623

Credit: NASA, post-processing: Steve Byrne

 

 

 

Zajímá vás vesmír ? Přidejte se k mé skupině na facebooku.