Hlavonožci (třída Cephalopoda) jsou velice zvláštní skupina měkkýšů. Měli dokonale vyvinuté smyslové orgány a často jsou také označování jako "primáti moře". To ale asi hlavně díky jejich nejznámějším zástupcům v dnešních mořích - chobotnicím. Kdysi měli všichni hlavonožci svou vlastní schránku, která jim kromě obrany sloužila k tomu, aby se mohli potápět a nebo naopak vynořovat či různě měnit hloubku v moři, ve které se pohybují. Schránka je totiž rozdělena na několik samostatných komůrek, z nichž do každé mohl živočich vpustit vzduch a nebo vodu a měnit tak hloubku, do které se chce ponořit. K pohybu jim také sloužila nálevka, kterou živočich vystřikoval vodu před sebe a díky zákonu akce a reakce se tak pohyboval vzad. 

 

Nejznámějším zástupcem hlavonožců jsou jistě amoniti. Jsou velice populární a každý, kdo se jen trochu zajímá o paleontologii, si při čtení jejich jména vybaví spirálovitě zavinutou schránku, která je často velice pěkně tvarovaná. V učebnicích a také na internetu navíc můžete často najít fotografie obrovských schránek, někdy přesahujících i metr v průměru. Amoniti vyhynuli společně s dinosaury na konci křídy. Často lze na horniných najít jejich otisky a vzácněji dokonce celá jádra.

 

Otisk amonita

Přiznám se, že i mě tito živočichové velice zaujali, a ikdyž jsem žádného metrového amonita nikdy nenašel a ani to nečekám, jsem štěstím bez sebe, i když najdu amonita o průměru jen pár desítek milimetrů. Na některé moje nejzajímavější nálezy se ostatně můžete podívat v tomto katalogu:

Amoniti (Ammonoidea)

 

Další hlavonožci, které byste v naší sbírce našli, jsou pak belemniti.

 

Tyto hlavonožce lze v drtivé většině nalézt v podobě kuželovitých schránek, které jsou často příčně rozděleny na několik článků, které jsou vzácněji nalézány až po tzv. rostrum (špičatý výběžek na konci kuželovité schránky)

 

 
Belemnit

Tato část schránky byla totiž z kalcitu, kdežto zbytek schránky byla z méně stabilního aragonitu. Ty nejzajímavější nálezy belemintů si můžete prohlédnout v tomto katalogu:

Belemniti (Belemnitida)

Konečně hlavonožci rodu Orthoceras (přímý roh) je poslední skupinou hlavonožců, které najdete v mé sbírce zkamenělin. Všechny byly nalezeny v lomu Kosov.

Sbíráte také zkameněliny ? Přidejte se k mé skupině na facebooku.