Karbonáty patří mezi další důležité horninotvorné minerály zemské kůry. V XPL se velmi silně liší od všech ostatních minerálů. Vyznačují se totiž velmi vysokým dvojlomem a uvádí se, že jejich interferenční barvy dosahují až sedmého řádu ! Jsou tedy velmi vysoké, což ovšem, trochu paradoxně, znamená, že jsou velmi slabé. Většinou je tedy pozorujeme a identifikujeme přímo v XPL. Nemělo by nás ovšem překvapit, že při rotaci stolku se vzorkem i krystaly karbonátů zháší a zase se rozsvěcují. 

 

Carbonate (30 µm thin section, XPL)

Vysoké interferenční barvy jsou snad nejbezpečnějším identifikačním znakem karbonátů. V kombinaci se štěpností, která je vyvinuta velmi podobně, jako u amfibolů (tedy zhruba 120°), pak zcela ukazuje na přítomnost nějakého karbonátu. Co by nás ovšem mohlo společně s karbonáty překvapit, jsou olivíny. Olivíny jsem měl vždy pevně spjaté s bazickými magmatity a nikdy by mě nenapadlo, že se mohou vyskytovat v karbonátech. Opak je ale pravdou. Nejednou se mi stalo, že jsem při prohlížení výbrusů s karbonáty, narazil na zvláštní minerál. V PPL mi připomínal granát - nezbarvý, nepravidelný krystal s hrubým povrchem a nedokonalou štěpností. V XPL se ovšem rozzářil jedovatě zelenými, růžovými a dalšími neobvyklými interferenčními barvami. Teprve později jsem si zpětně uvědomil, že se určitě jednalo o olivín.

 

Carbonate (30 µm thin section, XPL)

Karbonáty nejsnáze najeme v XPL. Pátráme po interferenčních barvách sedmého řádu spolu s úhlem 120° mezi štěpnými plochami. V PPL jsou bezbarvé.