Meteorologie je pro některé z nás možná jen otázka počasí a nudy. Je to dáno zejména tím, že při čtení slova "meteorologie" se téměř každému z nás jako první vybaví předpověď počasí, což mnoho lidí kritizuje, protože se prý nikdy nevydaří. Ano, meteorologie zde hraje velkou roli a ačkoliv se jí možná nedaří předpovídat počasí na planetě Zemi na více než dva dny dopředu, skrývá tato věda mnoho úchvatných zákoutí. Již od dětství mne zajímaly různé druhy oblak a obdivoval jsem ty, kdo se v nich dokázali vyznat.. až jsem se nakonec stal jedním z nich.

 

 

Co mne na oblacích snad nejvíce okouzlilo, je to, že se oblaka vyvíjí - a to každý trochu jinak. Dřív jsem si myslel, že oblaka jen plují oblohou a že se od sebe v ničem neliší. Skutečnost je naštěstí úplně jiná. Skutečnost je taková, že každý oblak žije svůj vlastní a z našeho pohledu velice krátký život. Vždyť většina oblak zaniká do 24 hodin ! A ačkoliv si jsou oblaka podobná, je každý oblak neopakovatelný originál.

 

 
 

Život oblaků mne zaujal natolik, že jsem se naučil od sebe jednotlivé oblaky rozeznávat a snažil se si o každém druhu zapamatovat co nejvíc informací. Mnoho času jsem také strávil pozorováním oblak - jak vznikají, mění se a zase zanikají. A v neposlední řadě jsem oblaka fotografoval a snažil se je podle atlasu oblaků zařadit do správné kategorie. A to vše mi zůstalo dodnes. Kromě fotek se snažím dělat také krátká časosběrná videa a snažím se pomocí nich ilustrovat chování a vývoj oblačnost a známé (i téměř neznámé) zajímavosti o oblacích.

 

Supercell (time-lapse video)

 

Snad nejvíce mne okouzlila bouřková oblačnost. Je nesmírně fascinující sledovat bouři od chvíle kdy vzniká až do doby, kdy zaniká. Sledovat, jak oblak mohutní, jak se vyvíjí a nabývá dobře známých podob a doprovází jej dobře známá doprovodná bouřková oblačnost. A snažím se také aktivně pozorovat halové i jiné atmosférické optické jevy a o všech významných pozorováních dělat záznamy. To vše v této rubrice sned najdete. 

 

Pokud se mi během dne podaří nafotit velké množství fotografií, napíšu o tom článek do následujícího katalogu:

Meteorologická pozorování

Noční svítící oblaka, 5. Červenec 2016

Více fotografií najdete v tomto albu na flickru.

Bouřková oblačnost, 17. červen 2016

      Všechny fotografie z tohoto dne najdete v albu na flickru.  

Supercela, 27. Květen 2016

Kdybyste se dvacátého sedmého května roku 2016 podívali, co předpovídá evropský model ESTOFEX, možná byste, podobně jako já, nevěřili vlastním očím. Na tento den předpovídal tento model izolované bouřky, které by se snadno mohly proměnit v supercely. Ty jsou typické zejména silným krupobitím a...
1 | 2 | 3 | 4 >>

Anketa

Připadá vám meteorologie zajímavá?

Ano, je fascinující! (11)
92%

Nijak zvlášt se o ni nezajímám (1)
8%

Vůbec ne, připadá mi nudná (0)
0%

Celkový počet hlasů: 12

Také se zajímáte o meteorologii ? Přidejte se k mé skupině na facebooku.