Krepuskulární paprsky - tento zvláštní název nesou sluneční paprsky, které lze celkem často pozorovat během východu nebo západu slunce - za soumraku. Říká se jim také soumrakové paprsky. Často je lze ale pozorovat i za situace, kdy se před sluneční kotouč dostane oblak. Tyto paprsky pak vybíhají ze siluety oblaku a vytvářejí na obloze krásné obrazce.

 

Vzácně se mohou krepuskulární paprsky táhnout přes celou oblohu až k opačné straně. Tyto paprsky, které se sbíhají na opačné straně, pak nazýváme paprsky antikrepuskulární. Spatřit je lze ale velmi vzácně a často nejsou moc dobře viditelné.

Krepuskulární paprsky

30. červen 2016

Neobyčejný pohled na "děravou" duhu a antikrepuskulární paprsky se mi naskytl v době, kdy se slunce nacházelo jen nízko nad západním obzorem. Nad východem byla v tu dobu pozorovatelná duha, která vznikla jen na určitých místech. Jak k tomu došlo ? Odpověď je jednoduchá. Slunce v tu dobu částečně...

16. Listopad 2015

Cestou ze školy jsem pozoroval nad západním obzorem tyto výrazné krepuskulární paprsky. Sledoval jsem i východní obzor - zda náhodou nebudou pozorovatelné i protějšky těchto paprsků - tzv. antikrepuskulární paprsky, ale marně.  

8. Srpen 2015

Tohoto dne jsem při jízdě autobusem pozoroval z okna velmi výrazné krepuskulární paprsky, vycházející spoza oblaku.  

6. Červen 2014

Tohoto večera jsem pozoroval vůbec poprvé tzv. antikrepuskulární paprsky. V podstatě jsou to obyčejné krepuskulární paprsky, které lze ale pozorovat naproti slunci. Já je pozoroval při západu Slunce a byly tedy vidět na východě. Kromě toho byly vidět i obyčejné krepuskulární paprsky nad zapadajícím...

Na obloze lze také pozorovat oblačné stíny, které jsou velmi podobné krepuskulárním paprskům. Oblačné stíny jsou ale velmi vzácné a pozorovatelé si je často pletou s krepuskulárními paprsky.

Oblačný stín

10. Srpen 2014

Zajímavou podívanou jsem pozoroval v srpnu roku 2014 krátce před východem slunce. Po obloze se táhl velký stín.