Polární záře je u nás docela vzácná - nejlépe ji lze pozorovat v okolí severního nebo jižního pólu. Tam jsou totiž podmínky ke vzniku polární záře vůbec nejlepší. Abychom pochopili proč, musíme se nejdřív seznámit s tím, jak polární záře vzniká.

 

Polární záře je vlastně výsledek souboje mezi Sluncem a Zemí. Při poruchách v magnetickém poli na Slunci vznikají sluneční skvrny a ty jsou pak zdrojem slunečních erupcí a koronálních výronů hmoty. Při těchto erupcích vzniká i tzv. sluneční vítr, který má podobu vysoce urychlených protonů, elektronů a alfa částic (sluneční vítr má obvykle rychlost 450 km/s). Většinu slunečního větru odrazí naše magnetické pole. V blízkosti severního a jižního pólu však může dojít k tomu, že sluneční vítr přes magnetické pole projde a kvůli jeho vysoké rychlosti pak dojde k ionizaci zemské atmosféry - a my tak pozorujeme polární záři.

Polární záře

Nebyly nalezeny žádné záznamy.

 

Polární záři však není možné pozorovat z jakéhokoli místa na planetě Zemi, nýbrž vždy jen z určité vzdálenosti od pólů. Aby se v této věci udělal pořádek, začala se intenzita slunečního větru měřit a udávat v hodnotách tzv. KP indexu. Tato hodnota nám říká, jak daleko od pólu směrem k rovníku bude pravděpodobně polární záře pozorovatelná. V Česku lze polární záři spatřit tehdy, dosáhla-li hodnota KP indexu alespoň hodnoty 8. Hodnotu KP indexu se vyplatí sledovat v období sluneční aktivity (nárůstu slunečních skvrn) a to například zde:

 

Aktuální hodnota KP indexu

 
 
 

Polární záře ale není záležitost čistě pozemská - pozorována už byla i u některých dalších planet, např. na Saturnu.

Saturn.Aurora.HST.UV-Vis-2

By derivative work: Podzemnik (talk) Saturn.Aurora.HST.UV-Vis.jpg: 

NASA (Image:Saturn.Aurora.HST.UV-Vis.jpg) [Public domain]

via Wikimedia Commons

Máte vlastní snímky polární záře ? 

 

Zašlete je na naši facebook stránku, rádi je budeme sdílet.