Prosím nepleťte si tento optický jev s částí atmosféry Slunce, které se také říká koróna a která bývá pozorovatelná při úplném zatmění Slunce. Koróna, kterou se zde budeme zabývat, vzniká tehdy, když jsou v atmosféře přítomny oblaka obsahující drobné kapičky vody a zároveň je na obloze silný zdroj světla (Slunce/Měsíc). V takovém případě dochází k ohybu světelných paprsků podobně jako při irizaci. Korónu můžete vidět i v noci a to buď v blízkém okolí pouličních lamp a nebo tehdy, když se Měsíc nachází přibližně ve fázi úplňku - takovou korónu pak označujeme jako měsíční. V každém případě tento optický jev upozorňuje na zvýšenou vlhkost v atmosféře.

DSC02126

Koróna může nabývat vzhledu malého, bílého kruhu kolem zdroje světla, ale může být také barevná. V takovém případě lze kolem silného zdroje světla pozorovat střídavě několik barevných prstenců. Podmínky ke vzniku koróny nejsou nijak vzácné a vyskytují se na našem území často. Ve dne, v noci, v létě i v zimě. V jarním období lze dokonce pozorovat i tzv. pylovou korónu, tedy takový typ koróny, která nevzniká za přítomnosti vodních kapiček, ale drobných částeček pylu. Na vzniku tohoto druhu koróny se nejvíce podílí pyl borovic a jiných dřevin.

Většinou je koróna jen vedlejším produktem špatného počasí. Když je ale koróna opravdu výrazná a nebo když můžeme pozorovat úplněk s těmito kružnicemi, může se z koróny stát celkem oblíbený cíl fotografů. Většina z nás nad ní však pravděpodobně jen mávnou rukou.