Halové jevy patří bezesporu mezi ty nejazajímavější jevy, které lze na obloze vůbec pozorovat. Patří sem všeljaké oblouky, kružnice, ale i sloupy. Mezi vůbec 

 

Duha jak je známe se nachází vždy naproti Slunce, kdežto halové oblaka lze vždy pozorovat v okolí slunce. Někdy se nám dokonce mohou objevit přímo nad hlavou, ale my si jich nevšimneme. Halové jevy lze snadno předpovědět dopředu. U mě například stačí, když vidím ta správná oblaka a hned vím, že je v nejbližších chvílích mohu očekávat. Stačí jen mít už nějakou tu zkušenost.

Na jakých oblacích vznikají halové jevy ?

Oblaka cirrus

Oblaka druhu cirrus se skládají z ledových krystalků, a proto byste si na tyto oblaka měli dávat pozor. Většinou sice na obloze pluje sem-tam nějaký cirrus a nedovoluje tak pozorování kompletních halových jevů, nicméně z vlastní zkušenosti můžu říct, že jsou to jevy pěkné a že za to stojí. Bohužel však trvají maximálně desítky sekund - než oblak odpluje. Na oblačnosti druhu cirrus jsem pozoroval např. tento cirkumzenitální oblouk:

 


 

O tom, jak oblačnost druhu cirrus vypadá a jaké druhy těchto oblaků rozlišujeme se můžete dozvědět více zde.

Oblaka cirrostratus

Cirrostratus je v podstatě široký závoj vysoké oblačnosti, někdy můžeme dokonce od sebe rozeznat jednotlivé cirry (druh fibratus). Může mít také vzhled mlhového závoje bez jakýchkoli detailů (druh nebulosus). Cirrostratus je vždycky tak tenký, že přes něj slunce prosvítá. To může být při pozorování halových jevů trochu problém, protože je-li slunce stále dost vysoko na obloze, dokáže být našemu zraku pěkně nepříjemné až dokonce nebezpečné !

 

DSC05986

22° sluneční halo na oblaku cirrostratus fibratus

 

Ideální tedy je si (jak při pozorování, tak i při fotografování) slunce něčím zakrýt. Ať už to je nějaký objekt před námi (ideálně např. lampa) a nebo alespoň vlastní ruka. Máme-li štěstí, zakryjí nám slunce níže postupující, kupovitá oblačnost. Je-li slunce již nízko nad obzorem, není to už ani potřeba. Na tenkém cirrostratu se správně orientovanými krystalky lze často pozorovat halové jevy. Někdy je závoj cirrostratu tak tenký, že až teprve halový jev prozrazuje jeho existenci.

Kondenzační stopy po letadlech

Kondenzační stopy se někdy také zařazují mezi oblaky a možná vás to překvapí, že i na nich se mohou tvořit halové jevy. Něco takového se však velmi špatně pozoruje. Jednak je kondenzační stopa často velmi úzká, postupně mizí z oblohy (ačkoliv někdy - zejména tehdy, jsou-li na obloze současně cirry, cirrokumuly či cirrostraty - vytrvá na obloze až překvapivě dlouho a podporuje tak vznik všelijakých konspiračních teorií) a vzduch v hladině letu letadla musí být dosti chladný a suchý. V některých případech může být velice obtížné rozpoznat, zda se jedná o oblak typu cirrus a nebo kondenzační stopu, jejíž podoba se po delší době značně změní. Rozhodně se ale vyplatí dávat si pozor i na tento druh oblačnosti.

Měsíční halo

Malé halo (22°)

Velké halo (46°)

Nebyly nalezeny žádné záznamy.

Dotykové oblouky spojené v circumscribed halo

Nebyly nalezeny žádné záznamy.

Horní dotykový oblouk

6. Duben 2014

     

Dolní dotykový oblouk

Nebyly nalezeny žádné záznamy.

120° Parhelium

Parhelický kruh

Nebyly nalezeny žádné záznamy.

Halový sloup

Halový kříž

Nebyly nalezeny žádné záznamy.

Cirkumzenitální oblouk

Cirkumhorizontální oblouk

Nebyly nalezeny žádné záznamy.

Parryho oblouky

Nebyly nalezeny žádné záznamy.

Supralaterální oblouk

Infralaterální oblouk

Nebyly nalezeny žádné záznamy.