Rubriku Astronomie tvoří pět částí. 

 

První část tvoří katalog Astronomická pozorování. Zde se snažím shromáždit záznamy o tom, co zajímavého jsem kdy pozoroval. Tuto novinku jsem zavedl v únoru roku 2016 a jedná se v podstatě o články, ve kterých popisuji své zážitky a doplňuji je svými fotografiemi.

Astronomická pozorování

Polostínové zatmění Měsíce (11. Únor 2017)

Co se polostínového zatmění z února 2017 týče, byla to velká výzva.   Únor je měsíc, který na jižní Moravě doprovází velké množství oblačnosti, obloha je nonstop zatažená a oblačnost většinou zmizí až za týden nebo i měsíc. Když jsem 5 hodin před maximem zatmění sledoval předpověď oblačnosti...

Konjunkce Venuše a Jupitera (Srpen 2016)

Na konci srpna byla pozorovatelná jedna dost těsná konjunkce planet Venuše a Jupitera. Za konjunkce považujeme blízká setkání nebeských objektů na obloze, které se z našeho pohledu ocitají blízko sebe. Obvykle se mezi takové objekty řadí planety, Měsíc případně jasnější hvězdy, hvězdokupy nebo i...

Opozice Marsu a Saturnu (Květen, Červen 2016)

V období těchto dvou měsíců nastaly ideální podmínky k pozorování planety Mars a následně také Saturnu, neboť se nacházely v opozici se Sluncem - tedy v ideálních pozorovacích podmínkách. Na obloze tak dosahovaly nejen vyšší jasnosti, ale také jejich úhlová velikost byla výrazně větší, než jindy....
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

V druhé části (Astrofotografie) se věnuji přímo prezentaci mých fotografií vesmírných objektů. Najdete zde velké množství katalogů s těmi nejlepšími fotografiemi, jaké mám aktuálně k dispozici. Časem přibývají nové, lepší fotografie a byl bych rád, kdyby se mi později ke každému záznamu podařilo napsat ještě krátký, ale zajímavý článek.

Následuje část, ve které se snažím popsat postup, jakým u mě probíhá fotografování nebeských objektů a také vám zde chci ukázat, jak upravuji fotografie do výsledné podoby (včetně poznámek k některým astro-programům). 

 

Konečně čtvrtá část této rubriky (Praktické zkušenosti) se zabývá spíše tím, jaké zkušenosti jsem sám během svých astronomických pozorování získal, a které stojí za to zmínit a rozvinout základní myšlenku ještě o něco dál. Všechny věci, které zde budou popsány, si můžete během vašich pozorování sami ověřit a udělat si tak dokonalejší představu o nebeské mechanice.

 

Napadlo vás někdy třeba to, že se na obloze mezi hvězdami ukrývá pět pouhým okem pozorovatelných planet ? Málokdo si při pohledu na oblohu asi řekne, že ta zářivá hvězda je ve skutečnosti Jupiter, planeta, na které už možná 400 let zuří obrovská anticyklona jménem Velká rudá skvrna. Pro mě jako amatérského astronoma je to téměř každonoční rutina, ale i tak nad tímto faktem neustále žasnu..

Anketa

Pozorujete noční oblohu rádi ?

Ano, noční obloha mě fascinuje. (16)
100%

V místě kde bydlím je příliš mnoho světla. (0)
0%

Ne. Nevím, co na tom lidé vidí. (0)
0%

Celkový počet hlasů: 16