Rubriku Astronomie tvoří pět částí. 

 

První část tvoří katalog Astronomická pozorování. Zde se snažím shromáždit záznamy o tom, co zajímavého jsem kdy pozoroval. Tuto novinku jsem zavedl v únoru roku 2016 a jedná se v podstatě o články, ve kterých popisuji své zážitky a doplňuji je svými fotografiemi.

Astronomická pozorování

Kometa C/2014 Q2 (13. Leden 2015)

Je mi potěšením přidat do svých astrofotografických úlovků nový objekt - tentokrát mou první kometu. Sám tomu ještě odmítám věřit, ačkoliv jsem byl tentokrát odhodlaný přijít s fotografií komety, jinak by to snad ani nebylo možné! Ačkoliv jsem byl připravený na všechno, tak jsem si lepší...

Sluneční skvrny (27. Říjen 2014)

27.10.2014 jsem poprvé ve svém životě vyrazil s telekopem opatřeným slunečním filtrem na pozorování Slunce. Sluneční folii, která chrání lidské oko před poškozením, jsem měl po ruce už od srpna, ale původně jsem ji chtěl použít na zatmění Slunce, které nastane příštím rokem. Co mě přimnělo k...

Konjunkce Jupitera a Venuše (18. Srpen 2014)

Pozorovat dva velmi jasné objekty tak blízko sebe na lehce oblačné obloze bylo něco neuvěřitelného.. Pozorování probíhalo na Vysočině za ne příliš dobrých podmínek, ale nakonec se čekání vyplatilo. Celá událost probíhala na východě poměrně nízko nad obzorem hodinu před východem Slunce. Jupiter a...
<< 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>

V druhé části (Astrofotografie) se věnuji přímo prezentaci mých fotografií vesmírných objektů. Najdete zde velké množství katalogů s těmi nejlepšími fotografiemi, jaké mám aktuálně k dispozici. Časem přibývají nové, lepší fotografie a byl bych rád, kdyby se mi později ke každému záznamu podařilo napsat ještě krátký, ale zajímavý článek.

Následuje část, ve které se snažím popsat postup, jakým u mě probíhá fotografování nebeských objektů a také vám zde chci ukázat, jak upravuji fotografie do výsledné podoby (včetně poznámek k některým astro-programům). 

 

Konečně čtvrtá část této rubriky (Praktické zkušenosti) se zabývá spíše tím, jaké zkušenosti jsem sám během svých astronomických pozorování získal, a které stojí za to zmínit a rozvinout základní myšlenku ještě o něco dál. Všechny věci, které zde budou popsány, si můžete během vašich pozorování sami ověřit a udělat si tak dokonalejší představu o nebeské mechanice.

 

Napadlo vás někdy třeba to, že se na obloze mezi hvězdami ukrývá pět pouhým okem pozorovatelných planet ? Málokdo si při pohledu na oblohu asi řekne, že ta zářivá hvězda je ve skutečnosti Jupiter, planeta, na které už možná 400 let zuří obrovská anticyklona jménem Velká rudá skvrna. Pro mě jako amatérského astronoma je to téměř každonoční rutina, ale i tak nad tímto faktem neustále žasnu..

Anketa

Pozorujete noční oblohu rádi ?

Ano, noční obloha mě fascinuje. (15)
100%

V místě kde bydlím je příliš mnoho světla. (0)
0%

Ne. Nevím, co na tom lidé vidí. (0)
0%

Celkový počet hlasů: 15