Rubriku Astronomie tvoří pět částí. 

 

První část tvoří katalog Astronomická pozorování. Zde se snažím shromáždit záznamy o tom, co zajímavého jsem kdy pozoroval. Tuto novinku jsem zavedl v únoru roku 2016 a jedná se v podstatě o články, ve kterých popisuji své zážitky a doplňuji je svými fotografiemi.

Astronomická pozorování

Přechod Merkuru přes sluneční kotouč (9. Květen 2016)

Devátého května roku 2016 jsem se poprvé zúčastnil astronomické události, při které před naší mateřskou hvězdou z našeho pohledu přechází planeta Merkur. Byla to neskutečná podívaná. Merkur byl sice vidět jen jako pouhý černý puntík, který se pomalu přesouvá přes sluneční disk, ale i tak to stálo...

Sluneční skvrny (11., 12. Duben 2016)

V polovině dubna roku 2016 se na Slunci objevila velká skupina slunečních skvrn, která dostala označení AR 2529. Jakmile počasí dovolilo, pokusil jsem se tuto skupinu skvrn zachytit na fotografiích. První příležitost nastala 12. dubna, kdy slunce krásně prosvítalo mezi silnou vrstvou oblačnosti a...
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

V druhé části (Astrofotografie) se věnuji přímo prezentaci mých fotografií vesmírných objektů. Najdete zde velké množství katalogů s těmi nejlepšími fotografiemi, jaké mám aktuálně k dispozici. Časem přibývají nové, lepší fotografie a byl bych rád, kdyby se mi později ke každému záznamu podařilo napsat ještě krátký, ale zajímavý článek.

Následuje část, ve které se snažím popsat postup, jakým u mě probíhá fotografování nebeských objektů a také vám zde chci ukázat, jak upravuji fotografie do výsledné podoby (včetně poznámek k některým astro-programům). 

 

Konečně čtvrtá část této rubriky (Praktické zkušenosti) se zabývá spíše tím, jaké zkušenosti jsem sám během svých astronomických pozorování získal, a které stojí za to zmínit a rozvinout základní myšlenku ještě o něco dál. Všechny věci, které zde budou popsány, si můžete během vašich pozorování sami ověřit a udělat si tak dokonalejší představu o nebeské mechanice.

 

Napadlo vás někdy třeba to, že se na obloze mezi hvězdami ukrývá pět pouhým okem pozorovatelných planet ? Málokdo si při pohledu na oblohu asi řekne, že ta zářivá hvězda je ve skutečnosti Jupiter, planeta, na které už možná 400 let zuří obrovská anticyklona jménem Velká rudá skvrna. Pro mě jako amatérského astronoma je to téměř každonoční rutina, ale i tak nad tímto faktem neustále žasnu..

Anketa

Pozorujete noční oblohu rádi ?

Ano, noční obloha mě fascinuje. (15)
100%

V místě kde bydlím je příliš mnoho světla. (0)
0%

Ne. Nevím, co na tom lidé vidí. (0)
0%

Celkový počet hlasů: 15