Rubriku Astronomie tvoří pět částí. 

 

První část tvoří katalog Astronomická pozorování. Zde se snažím shromáždit záznamy o tom, co zajímavého jsem kdy pozoroval. Tuto novinku jsem zavedl v únoru roku 2016 a jedná se v podstatě o články, ve kterých popisuji své zážitky a doplňuji je svými fotografiemi.

Astronomická pozorování

Východ Měsíce (24. Únor 2016)

Dnešní východ Měsíce jsem si nemohl nechat ujít.   Nad východním obzorem září jasná pseudo-hvězda - planeta Jupiter. Ta planeta, ke které se ještě včera z našeho pohledu přiblížil Měsíc. Náš nejbližší kosmický soused vychází každým dnem asi o hodinu později než den předešlý a to vždy z...

Sluneční skvrny (3. a 4. Listopad 2015)

Začátkem listopadu 2015 se na Slunci objevila větší skupina slunečních skvrn označovaná jako aktivní oblast 2443. Třetího listopadu tohoto roku jsem se tuto oblast vydal zdokumentovat. Vzniklo tak pár pěkných fotografií, z nichž nejlepší je asi tato:   Originální snímek byl oříznut a uměle...

Úplné superúplňkové zatmění Měsíce (28. Září 2015)

I já jsem se 28. září roku 2015 přidal ke skupině lidí, kteří si nastavili budík, následujícího dne vstali, uvařili si kávu a pokusili se řádně zdokumentovat úplné zatmění Měsíce, které mělo navíc ještě tu zvláštnost, že nastalo v období, kdy byl tohoto roku měsíční kotouč největší. Že to nebyla...
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

V druhé části (Astrofotografie) se věnuji přímo prezentaci mých fotografií vesmírných objektů. Najdete zde velké množství katalogů s těmi nejlepšími fotografiemi, jaké mám aktuálně k dispozici. Časem přibývají nové, lepší fotografie a byl bych rád, kdyby se mi později ke každému záznamu podařilo napsat ještě krátký, ale zajímavý článek.

Následuje část, ve které se snažím popsat postup, jakým u mě probíhá fotografování nebeských objektů a také vám zde chci ukázat, jak upravuji fotografie do výsledné podoby (včetně poznámek k některým astro-programům). 

 

Konečně čtvrtá část této rubriky (Praktické zkušenosti) se zabývá spíše tím, jaké zkušenosti jsem sám během svých astronomických pozorování získal, a které stojí za to zmínit a rozvinout základní myšlenku ještě o něco dál. Všechny věci, které zde budou popsány, si můžete během vašich pozorování sami ověřit a udělat si tak dokonalejší představu o nebeské mechanice.

 

Napadlo vás někdy třeba to, že se na obloze mezi hvězdami ukrývá pět pouhým okem pozorovatelných planet ? Málokdo si při pohledu na oblohu asi řekne, že ta zářivá hvězda je ve skutečnosti Jupiter, planeta, na které už možná 400 let zuří obrovská anticyklona jménem Velká rudá skvrna. Pro mě jako amatérského astronoma je to téměř každonoční rutina, ale i tak nad tímto faktem neustále žasnu..

Anketa

Pozorujete noční oblohu rádi ?

Ano, noční obloha mě fascinuje. (15)
100%

V místě kde bydlím je příliš mnoho světla. (0)
0%

Ne. Nevím, co na tom lidé vidí. (0)
0%

Celkový počet hlasů: 15