Noční svítící oblaka, známá také jako polární mezosférická oblaka nebo pod zkratkou NLC, patří k nejkrásnějším oblakům, které můžeme pozorovat. Z ČR jsou pozorovatelné vždy od druhé poloviny května až do konce srpna a to na severní straně nízko nad obzorem, zhruba hodinu po západu slunce (nebo před východem). Jejich vznik se dnes připisuje uskupení ledových krystalků v mezosféře, ale jsou zde i teorie, které ještě počítají se sopečným popelem a kosmickým prachem. Jejich struktura je neuvěřitelná a činí z nich jedny z nejkrásnějších oblak na obloze. 

 

Noční svítící oblaka

5. Červenec 2016

Více fotografií najdete v tomto albu na flickru.

3. Červenec 2013

Toto je můj vůbec první záznam o nočních svítících oblacích a jsem skutečně rád, že do této kategorie můžu zařadit jeden z mých nejzajímavějších úlovků. Byla tehdy pěkná letní noc a já jsem si vyšel s teleskopem na kopec za účelem pozorovat noční oblohu (a snad jsem tehdy i pořídil nějaké zajímavé...

 

Možná se ptáte, jak je možné spatřit tato oblaka v noci ? Je to dáno tím, že se nacházejí velmi vysoko v atmosféře. Tato oblaka se nacházejí v mezosféře ve výšce asi 80 km nad zemí a podmínky k pozorování ze Země nastávají jen tehdy, je-li slunce již pod obzorem a slunce se nám v nich v podstatě odráží. Jak postupně slunce zapadá pod obzor, osvětluje postupně oblaka ve vyšších patrech atmosféry. A zhruba po intervalu jedné hodiny od západu či východu slunce pak výdy v noci nastává vhodný čas vyhlížet právě mezosférická oblaka. Pokud tedy na obloze nesvítí Měsíc, který by nám mohl nasvítit i oblaka troposférická.

 
 

Struktura oblak se podobá struktuře cirrů - a podobně jako cirry, i NLC jsou tvořeny ledovými krystalky. Pro pozorování těchto oblak je nutný především dobrý výhled nad severní obzor, jasná obloha a povědomí o tom, kde je zhruba sever. K zachycení těchto oblak na fotografii je pak důležité si pohrát s nastavením fotoaparátu a nastavit vhodnou dobu expozice - tato oblaka jsou poměrně slabá, a protože je fotografujeme v noci, je důležité nastavit delší dobu expozice než jak je tomu u oblak pozorovaných ve dne.