Kuiperův pás byl objeven v roce 1992. Po hlavním pásu planetek je to další rozsáhlá struktura složená z nespočtu planetek. Je jich tu ale mnohonásobně víc, liší se svým složením a mohou mít své vlastní měsíce a patrně i prstence.

Některá z transneptunických těles

 

Ačkoliv se některé planetky tváří jako planety (zejména ty větší z kategorie trpasličích planet), nemůžeme je mezi skutečné planety počítat. Proč ? Vemte si například planetku Ceres z hlavního pásu planetek. Byla objevena mnohem dříve než Pluto a oba objekty jsou si z hlediska tvaru a velikosti vcelku podobné. Pokud bychom ponechali Pluto mezi planetami, museli bychom započítat nejen Ceres, ale i několik dalších podobných objektů, které zdánlivě křižují své oběžné dráhy. Buďme tedy rádi, že máme planet jen 8.

 

Credit: by MartinSilvertant

 

Co když se ale na okraji sluneční soustavy ukrývá tak velký objekt, že by mohl spadat do kategorie planet ? Tato myšlenka se v průběhu času pravidelně objevovala a zase upadala v zapomnění, ovšem v roce 2016 se objevila velice zajímavá studie, která možná přinesla první důkazy o tom, že zde velká planeta skutečně může být. Mluví se o ní jako o planetě 9 a její existenci by měly podporovat velice výstřední dráhy objektů Kuiperova pásu, které by mohla mít na svědomí velká planeta v jejich okolí.

 

Courtesy Caltech / R. Hurt (IPAC)