Slunce je jednou z mnoha hvězd ve vesmíru. Liší se zatím pouze tím, že kolem ní obíhá jediná planeta, o které víme, na které existuje život. Zda je i takových hvězd ve vesmíru více, to zatím nevíme, ale zdá se to vysoce pravděpodobné. Co ale víme již nyní, je to, že Slunce není jediná hvězda, které vděčíte za to, že teď můžete číst tento článek. Už díky explozím pradávných hvězd se do vesmíru dostaly i těžší prvky, které jsou dnes např. v podobě vápníku nebo železa ve vašem těle, v podobě kyslíku ve vzduchu, který dýcháte, vzácných prvků ve vašem počítači… (mluvíme zde v podstatě o všech prvcích kromě vodíku a helia, které údajně vznikly už na počátku vesmíru).

 
 

Hvězdy však nejsou zdaleka tak klidné a mírumilovné, jak se nám při pohledu na oblohu může zdát. Jsou to obrovské, žhavé koule plazmatu, které disponují velikou gravitační silou a vlastním, velice složitým magnetickým polem. Vysoká teplota na povrchu hvězdy vede ke vzniku hvězdného větru – vysokorychlostního proudu částic, které jsou urychlovány do okolního prostoru. Sluneční vítr má velký vliv na sluneční soustavu. Jednak je schopen narušit magnetická pole planet a vytvořit polární záře a také (pokud magnetické pole selže) může po čase planetární atmosféru “odvát“.

 

Sluneční erupce z 31. srpna 2014 ve srovnání s velikostí naší planety

Credit: NASA

 

Sluneční vítr dosahuje nejvyšší energie při slunečních erupcích – výbuších na povrchu Slunce, které souvisí právě se složitým magnetickým polem hvězd. Přesto se tohoto fenoménu nemusíme na Zemi obávat, protože sluneční erupce snad ani nedosahují takové intenzity, že by skutečně ohrozily život na Zemi. Ostatně, Slunce i Země jsou staré 4,5 miliard let a naše planeta má stále silné magnetické pole.

 

 

Zajímá vás vesmír ? Přidejte se k mé skupině na facebooku.