Venuše je po naší planetě druhá největší terestrická planeta - ovšem velikostně jsou na tom obě planety velice podobně (proto bývá někdy Venuše nazývána naší sesterskou planetou). Co se týče klimatu, je planeta Venuše jeden velký extrém. Na povrchu panují vysoké teploty a tlaky (stejný tlak, jako bychom naměřili v našich oceánech v hloubce 800 metrů) a kromě toho se zde také hojně vyskytují životu nebezpečné látky a pravděpodobně stále aktivní vulkány.

 

Atmosféra Venuše je tvořena z drtivé většiny oxidem uhličitým (neuvěřitelných 96,5%). Ten se postaral o to, že na Venuši panují vůbec nejvyšší teploty v celé sluneční soustavě (až 500°C), ačkoliv je Venuše až druhou nejbližší planetou od Slunce. Oxid uhličitý je dobře známý skleníkový plyn, který napomáhá planetě udržet si teplo vyzařované Sluncem. Pokud jste tedy přesvědčeni o tom, že zvyšující se emise CO2 nemají vliv na klima na Zemi, doporučuji vám udělat si výlet na Venuši. Předpokládá se, že skleníkové plyny zvyšují teplotu na Venuši o více než 500°C.

 

Atmosféra Venuše je poměrně zajímavá. Vítr v ní dosahuje rychlosti až 360 km/h a můžeme v ní narazit i na blesky. Pravděpodobně to nejzajímavější, čím se může Venušina atmosféra pochlubit, jsou však oblaka, která zcela obklopují planetu a brání nám v přímém pozorování jejího povrchu. Oblaka nejsou tvořena vodními kapičkami jako na Zemi, ale kapičkami kyseliny sírové nebo fosforečné.  

Zajímá vás vesmír ? Přidejte se k mé skupině na facebooku.